ישראל קוראת קורצ'אק הוא פרויקט קריאה בסיפוריו הקצרים של יאנוש קורצ'אק.

המכון החינוכי הישראלי ע"ש יאנוש קורצ'אק והמכון הפולני בתל אביב חברו יחד כדי להביא לראשונה בפני הציבור בישראל את סיפוריו הקצרים של קורצ'אק בפורמט של סרטונים קצרים, אשר בכל אחד מהם מוצג בקריאה סיפור קצר שכתב יאנוש קורצ'אק.

בימים אלה של קורונה, בשעה שהציבור נקרא להקפיד על "ריחוק חברתי" פרויקט זה נועד לרענן ערכים כמו כבוד לזולת, אחריות, הגינות, יושר, סובלנות, אמפתיה, יחסי קהילה ועוד, ערכים אותם ביטא יאנוש קורצ'אק בכתביו והם חשובים ורלוונטיים כל כך גם אצלנו, כאן ועכשיו.

יאנוש קורצ'אק, הלא הוא ד"ר הנריק-הירש גולדשמיט, ההומניסט, הדמוקרט, הפלורליסט פורץ הדרך במאבק למען זכויות ילדים, כתב ללא לאות. כתביו הרבים, הכוללים סיפורים קצרים וארוכים, מאמרים, טקסטים פדגוגיים, כתבות עיתונאיות, הומרסקות, פיליטונים ומחזות, היו אחד הכלים בהם השתמש להעברת מסריו ולביטוי תפיסת עולמו החברתית והחינוכית, שהיא כה רלוונטית גם בימינו.

בעיצומם של ימי הקורונה הקשים, למעלה מ-80 אישה ואיש נרתמו ברצון לפרויקט זה. ללא כל תמורה הקדישו מזמן ומכשרונם וברצון טוב צילמו את עצמם בתנאים ביתיים כשהם קוראים את הטקסטים של קורצ'אק, ואת הסרטונים העמידו לרשות הציבור. על כך הוקרתנו, הערכתנו ותודתנו לכל הקוראות והקוראים ולכל הגורמים שבחרו לעודד ולתמוך בפרויקט ולאפשר את ההפקתו.

תודה מיוחדת לליטל פורת שהגתה את הרעיון מראשיתו.
תודה ליגאל דקל שצילם רבים מהסרטונים הנכללים באתר זה.
תודה לרוני דותן על תרומתו הרבה בקידום הפרויקט.